Winflector
To niedrogi w pełni bezpieczny oraz niezwykle prosty w działaniu serwer terminali pozwalający udostępniać wybrane aplikacje zarówno poprzez sieć lokalną jak i rozległą. Charakteryzuje się przede wszystkim:
oszczędnością: zdalna praca poprzez sieć
obsługą sieci lokalnej, internetu oraz łączy dedykowanych, również tych o niskiej przepustowości
aplikacje są uruchamiane na centralnym serwerze – zdalni użytkownicy działają tylko na jej oknach
administrator serwera centralnego decyduje, kto i jakie aplikacje może uruchomić
Serwer terminali Winflector umożliwia zdalne korzystanie z dowolnej aplikacji Windows. Bez zmiany kodu aplikacji można ją udostępnić zdalnym użytkownikom, zachowując jej oryginalny wygląd oraz sposób pracy.
Aplikacje są zainstalowane i skonfigurowane jedynie na komputerze głównym, na którym uruchomia się serwer Winflector. Na komputerach zdalnych (z systemem Windows, Linux, Android lub przeglądarką HTML5) wystarczy zainstalować i uruchomić „lekkiego” klienta Winflector (thin client), dzieki któremu uzyskuje się dostęp do wybranych aplikacji, na których pracuje się dokładnie tak, jak z aplikacją lokalną. Winflector nie korzysta z oprogramowania Remote Desktop Services (RDP, dawniej Windows Terminal Services), RemoteApp czy produktów Citrixa (Citrix XenApp). Co więcej, aplikacje Windows mogą zostać uruchomione na zdalnych komputerach z systemem Linux – bez konieczności korzystania z oprogramowania Wine HQ.
Przygotowany został także Winflector Console pozwalający na pracę jedynie z 32-bitowymi aplikacjami wykorzystującymi tekstowe środowisko konsoli Windows. Rozwiązanie to jest polecane wszędzie tam, gdzie planuje się pracę jedynie na aplikacjach konsolowych ze względu na niskie wykorzystanie zasobów oraz atrakcyjną cenę.
Serwery RDP
(Remote Desktop Protocol) są protokołem komunikacji sieciowej stworzonym przez Microsoft. Protokół pozwala na zdalne połączenie klienta do serwera RDP i dostęp do środowiska serwera lub w konkretną aplikację. Z punktu widzenia pracownika jest to wygodna i szybka praca na odległość. Zwykle w konfiguracji produkcyjnej używany jest w połączeniu z bezpiecznym połaczeniem do sieci firmowej za pomocą VPN.